Vanha Kaleva: Skdl nousi toi­sek­si suu­rim­mak­si puo­lueek­si

KALEVA 6.1.1972. Uuden eduskunnan kokoonpanossa ei tapahtunut muutoksia tiistaina suoritetussa vaalien tulosten tarkistuslaskennassa. Kuten tiistain vastaisen yön tulokset kertoivat, nousivat sosialidemokraatit vaalien kiistattomimmaksi voittajaksi. Sdp sai entisten 52:n paikan sijasta kolme uutta edustajapaikkaa eli yhteensä 55 edustajaa.

Voittoja saivat kirjata tililleen myös Kristillisten liitto ja Skdl; Skl sai kaksi lisäpaikkaa eli yhteensä kolme edustajaa ja Skdl yhden lisäpaikan eli 37 edustajaa tulevaan eduskuntaan. Skdl nousi maamme toiseksi suurimmaksi puolueeksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä