KALEVA 4.3.1998 Tietoverkoissa asioiminen on aiheuttanut ongelman luotettavasta henkilöntunnistamisesta. Valtioneuvosto teki vastikään periaatepäätöksen, jonka mukaan ensimmäiset sähköiset henkilökortit pyritään saamaan käyttöön ennen vuosituhannen vaihdetta.
Tietoverkoissa käytettävä henkilökortti ei ole keinotodellisuudessa leijuva virtuaalikummajainen vaan varsin kouriintuntuva muovikortti. Prosessorilla varustetusta luottokortin kokoisesta ja näköisestä tunnistimessa näkyvät henkilön nimi, valokuva ja perinteinen allekirjoitus. Muut tiedot tallennetaan kortille sähköisessä muodossa.
Kortin avulla asioimiseen tarvitaan verkkoyhteyksillä varustettu tietokone ja kortinlukulaite. Tunnistinta voi käyttää kotona, työpaikalla ja julkisissa palvelupisteissä.