Vanha Kaleva: Leh­ti­po­jat huu­te­le­vat Oulussa epä­kris­til­li­seen aikaan

Vanha Kaleva
Ihmeellinen Sampo-margariini oli Kalevassa olleen ilmoituksen mukaan "voin kaksoissisar".
Ihmeellinen Sampo-margariini oli Kalevassa olleen ilmoituksen mukaan "voin kaksoissisar".
Kuva: EI TIETOA

KALEVA 14.9.1924 Eräs matkustavainen kirjoitti toimitukselle valittaen Oulussa käydessään vihlovan huudon säännöllisesti herättävän hänet aamuisin epäkristilliseen aikaan.

Aikaisesta herätyksestä viis', sillä kuka käskee valvoa niin myöhään, että herätys klo 7 tuntuu kidutukselta. Mutta asialla on vähintään kaksi muuta puolta.

Mitä sanoisi passipoliisi, jos tupakkakauppias Palokunnanpuistossa ottaisi tavakseen säännöllisin väliajoin hihkaista:

Fennia, Saima, Woitto,
ne ovat kuin aamunkoitto.
Armiro, Klubi. Tilaus:
Mä tarjoon –vain arkun kilahdus.

Ja kuka uskaltaisi lähestyä kauppatoria aamuisin, jos siellä jokainen panisi parastaan huutamalla ostajia luokseen. Siitä syntyisi kakofonia, jota kuurokin kaikkoisi.

Miksi pitää lehtipojilla sitten olla oikeus metelöidä? Kuulen jo, mitä he vastaavat:

"Meistä ei voi kukaan kauempaa nähdä, missä tarkoituksessa olemme aikaisesta aamusta liikkeellä, vielä vähemmän tietää, mitä lehtiä meillä on tarjolla."

Niinpä niin. Mutta huutamisella ja huutamisella on suuri ero. Kuka teitä käskee asettua kaksi samaan kulmaukseen ja siinä vuorotellen kiljua juuri kuin kaikki ostajanne olisivat tuolla kaukana kolmen ristin päässä? (Pakinoitsija Samppa)

Varas jäi kiinni

T. k:n 12 p:nä ilmoitti etsivään osastoon sukeltaja asuva Toppilansalmessa, että kuluvan viikon aika oli hänen asuntoonsa murtauduttu vääntämällä eteisen ovesta munalukon aspi pois. Huoneesta oli siellä olevan peilin laatikosta viety kaksi naisen kultasormusta.  – –

Eilen pidätettiin syyllisenä varkauteen joutolaisnuorukainen Aarne Johan Niemi, joka tunnustikin varkauden tehneensä. Niemi tunnusti myös tehneensä viime aikoina tehdyt lukuisat varkaudet moottori- ja purjeveneissä. Niistä varastetut tavarat hän sanoin myöneensä vanhaintavarainkaupustelijoille Väisäselle ja Kemilälle.

Tulitikkuja Englantiin

Kotimaisen tulitikkuteollisuuden tilasta on H.S. saanut seuraavia tietoja.

Kotimaisten tulitikkujen vienti ulkomaille, joka viime kevään ja kesän kuluessa on ollut jokseenkin hiljaista, on nyttemmin huomattavasti vilkastunut. Asiantuntevalla taholla otaksutaan, että vienti tulee pysymään vilkkaana kevättalvelle saakka. Vienti kohdistuu nykyään etupäässä Englantiin, sen alusmaihin, Amerikkaan y.m.

Ruotsalaisen tulitikkutrustin tuotteita löytyy kyllä vielä markkinoilla, ja niiden kulutus on huomattava. Viime aikoina on kuitenkin osoittautunut, että kauppiaat haluavat tilata kotimaisia tuotteita.

M.A.N. vie Kuusamoon

20 hengen M.A.N. vaunu lähtee Oulusta joka tiistai ja perjantai kello puoli 10 ap. Pohjanmaan Kauppiaiden pihalta ja Kuusamosta keskiviikkoisin ja lauantaisin päivällä. Matkalippuja ja lähempiä tietoja saadaan, Kirkkokatu 60, puh. 735.
T. E. Lehto (Ilmoitus)

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä