Vanha Kaleva: Kir­jas­to­au­tol­la kor­vat­tiin vain pieni osa kunnan 43 si­vu­kir­jas­tos­ta

Rovaniemen maalaiskunnan edustajat ottivat vastaan uuden kirjastoauton. Auton käyttöönoton jälkeen lakkautetaan seitsemän sivukirjastoa.
Rovaniemen maalaiskunnan edustajat ottivat vastaan uuden kirjastoauton. Auton käyttöönoton jälkeen lakkautetaan seitsemän sivukirjastoa.
Kuva: Arkisto

Kaleva 30.6.1972. Lappi sai kolmannen kirjastoautonsa Rovaniemen maalaiskunnan aloittaessa kirjastoautotoiminnan. Ennestään kirjastoautot ovat Kemin maalaiskunnassa ja Sodankylässä. Kemin kaupunkiin saadaan kirjastoauto ensi vuonna.

Uutta kirjastoautoa olivat vastaanottamassa kunnanjohtaja, kansanedustaja Mikko Jokela, valtuuston puheenjohtaja Pentti Norvasuo, kirjastonhoitaja Lea Karhumaa ja autonkuljettaja Lauri Jauhiainen. Kotimaista valmistetta oleva auto erikoiskoreineen on tullut maksamaan noin 100 000 markkaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä