Vanha Kaleva: Ahkera mies jäi hir­si­kuor­man alle Ala­tem­mek­sel­lä

Kaleva 2.2.1921. Surullinen onnettomuus Alatemmeksellä. Lauantai-aamuna sattui Alatemmeksellä surullinen tapaus. Palstatilallinen K. K. oli mainittuna aamuna noin klo 6–7 ajoissa kuljettamassa hirsikuormaa pitäjän sillan rakennuspaikalle. Päästyään noin 3 km. päähän Alatemmeksen kirkolta Liminkaan päin, kaatui hirsikuorma ojaan K:n jäädessä sen alle.

Tapauksen sattuessa ei paikalla ollut ketään, joka olisi woinut rientää apuun. Wasta parin tunnin kuluttua ohikulkewat poikaset, tarkastettuaan lähemmin kaatunutta hirsikuormaa, löysiwät K. K:n hirsien alta kuolleen. Surullisen onnettomuuden uhriksi joutunut oli noin 30 vuotias ja tunnettu pitäjäläisten kesken ahkeraksi ja kunnon mieheksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä