Van der Vegtin pa­ris­kun­ta halusi pois Ams­ter­da­min ora­van­pyö­rä­ar­jes­ta – oma­va­rai­nen unel­ma­elä­mä löytyi ka­nin­li­han­kas­vat­ta­ja­na Pu­das­jär­vel­tä

Christa ja Alex Van der Vegt muuttivat Hollannista Suomeen ja ryhtyivät kaninlihantuottajiksi.

Christa ja Alex Van der Vegt muuttivat Hollannista Suomeen ja ryhtyivät kaninlihantuottajiksi. Koska Suomessa kaninlihantuotantoa säätelevät lemmikkiasetukset, ennemmin kuin tuotantoeläinlainsäädäntö, kanit kasvavat eettisesti kestävämmissä oloissa.

Yli-Siuruan kylää halkova hiekkatie on polveileva ja mutkikas. Se kaartelee uhmakkaasti ympärillä kohoilevien korkeiden puiden ja luonnonniittyjen lomassa. Odottamatta tien toiselle puolelle piirtyy vesakkoisten pajukkojen keskeltä raivattu pieni puutalo vanhoine navettarakennuksineen.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä