Oulun yliopiston Kontinkankaan kampusratkaisu on sille itselleen järkevä, mutta muulle yhteiskunnalle se tulee kalliiksi.
Yliopisto on niin kyllästynyt maksamaan kymmenien miljoonien vuokria tilat omistavalle Suomen yliopistokiinteistöille (SYK), että sen omista ja itsekkäistä lähtökohdista katsottuna ratkaisu hylätä Linnanmaan ja Kontinkankaan kampukset on ymmärrettävä.
Kokonaan toinen kysymys on, onko yliopiston päätös tilojen hylkäämisestä Suomen valtion ja siten veronmaksajien näkökulmasta kohtuullinen tai järkevä.
Tämä kysymys toimii jonkinlaisena pohjavireenä jutussa, jossa kiinteistöalan tunnettu guru Pertti Huuskonen tuo julki avauksensa neljännestä mahdollisesta Oulun yliopiston kampusskenaariosta.