Valioliigassa nähtiin sunnuntaina aikamoinen yllätys, kun sarjan toiseksi viimeisenä oleva West Bromwich haki tasapelipisteen Liverpoolin kotikentältä.
Juuri valmentajaansa vaihtanut West Bromwich oli alakynnessä, mutta Slaven Biliciltä Sam Allardycen komentoon siirtynyt joukkue onnistui tasoittamaan Liverpoolin 1-0-johdon, kun ottelua oli pelattu 82 minuuttia. Tasoitusmaalin iski Semi Ajayi.
Liverpool oli mennyt jo reilun kymmenen peliminuutin jälkeen johtoon Sadio Manén maalilla.
Hallitseva mestari Liverpool jatkaa sarjan kärjessä. Paikallisvastustaja Everton on kakkosena kolmen pisteen päässä.
Tottenham meni omassa ottelussaan johtoon, kun Tanguy Ndombele iski maalin kotijoukkue Wolverhamptonin verkkoon vain minuutin pelin jälkeen.
Kotijoukkue haki sinnikkäästi tasoitusta, ja viimein 86 peliminuutin kohdalla takaa-ajo palkittiin, kun Romain Saiss puski kulmapotkusta 1-1-maalin. Enempää maaleja ottelussa ei nähty, joten pisteet tasattiin.
Muissa otteluissa Leeds voitti Burnleyn 1-0 ja West Ham sekä Brighton tasasivat pisteet tuloksella 2-2.