Ruotsin valtion omis­ta­ma LKAB lupaa viimein rautaa Steg­ral­le

LKAB:n ja Stegran välit olivat aiemmin kireät. Stegra on joutunut hankkimaan Bodeniin rautaa Kanadasta ja Brasiliasta asti, kun se ei ole saanut sitä Pohjois-Ruotsista.

Stegra saattaa saada tarvitsemansa rautamalmin lopulta kotimaisena LKAB:n kaivoksilta Kiirunasta (kuvassa) ja Jällivaarasta.
Stegra saattaa saada tarvitsemansa rautamalmin lopulta kotimaisena LKAB:n kaivoksilta Kiirunasta (kuvassa) ja Jällivaarasta.
Kuva: Jussi Leinonen / arkisto

Ruotsin valtion omistama kaivosjätti LKAB on avannut malmihanansa Bodeniin vihreää terästehdasta rakentavalle Stegralle, uutisoi SVT.

LKAB:n ja Stegran suhteet olivat aiemmin kireät. Stegra ei saanut sovittua, että yhtiön tarvitsema rauta tuotaisiin LKAB:n Pohjois-Ruotsin kaivoksilta.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä