Vain pieni osa yri­tys­sa­nee­rauk­sis­ta on­nis­tuu, mutta ne är­syt­tä­vät usein kil­pai­li­joi­ta – "Y­lei­ses­ti voidaan sanoa, että sa­nee­raus ei anna kil­pai­lu­etua yri­tyk­sel­le"

Yrityssaneerauksen suosio on laskenut jatkuvasti. Isoilla yrityksillä saneeraus onnistuu helpommin kuin pienillä.

Rakennus- ja kiinteistöalalla toimiva liminkalainen Sikla Oy ja sen tytäryhtiöt Siklatilat Oy ja Siklaelementit Oy hakeutuivat yrityssaneeraukseen tammikuussa.
Rakennus- ja kiinteistöalalla toimiva liminkalainen Sikla Oy ja sen tytäryhtiöt Siklatilat Oy ja Siklaelementit Oy hakeutuivat yrityssaneeraukseen tammikuussa.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Yrityssaneeraukseen hakeutuu yhä harvempi talousvaikeuksista kärsivä yritys.

Oulun seudulla saneerausasia nousi jokin aika sitten julkisuuteen, kun rakennusalalla toimiva liminkalainen Sikla jätti Oulun käräjäoikeuteen hakemuksen yrityssaneerauksesta.

Rakennuslehden mukaan yksi Hangossa sijaitseva asuntokohde toi Siklalle jättitappiot. Yrityssaneeraushakemusten mukaan velkaa on kertynyt kymmeniä miljoonia euroa ja veroja on jäänyt maksamatta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä