Eläimet: Ou­lu­lai­nen per­heen­äi­ti tilasi netistä munia, ja nyt oma­ko­ti­alueel­la ku­jer­taa lähes 60 vii­riäis­tä

Työmaa: Ra­ken­nus­työt koet­te­le­vat Nal­li­ka­rin idylliä tänä kesänä

Urheilu: Oliko Oulun kes­kus­ken­tän alla sa­lai­nen be­to­ni­le­vy, josta Lipon pe­laa­jat saivat etua?

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Uu­tis­suo­ma­lai­nen: Kä­rä­jä­oi­keu­det pur­ka­neet mer­kit­tä­väs­ti koronan takia kes­key­tet­ty­jen jut­tu­jen ruuhkaa – muut oi­keus­ju­tut kui­ten­kin ka­sau­tu­vat

Käräjäoikeudet ovat saaneet purettua merkittävästi koronan takia keskeytettyjen juttujen ruuhkaa, kertoo Uutissuomalainen.

Erillisellä koronamerkinnällä keskeytettyjen juttujen määrä on onnistuttu purkamaan noin kymmenesosaan huipusta.

Lokakuun loppupuolella käräjäoikeuksissa oli pandemian vuoksi keskeytettyjä sekä ratkaisemattomia rikosasioita 785 ja siviiliasioita 129. Enimmillään vuonna 2020 niitä oli rikospuolella yli 6 000 ja siviilipuolellakin lähes 1 500.

Erillisellä koronamerkinnällä keskeytettyjen juttujen ruuhkaa on purettu lähes 12 miljoonan euron lisärahoituksella. Hallituksen tämän vuoden neljäs lisätalousarvio tuo tähän tarkoitukseen vielä noin neljä miljoonaa euroa.

Kokonaisuutena käräjäoikeudet ovat kuitenkin ruuhkautuneet entisestään eri puolilla Suomea. Esimerkiksi rikosasioita oli vireillä syyskuun lopussa yhteensä yli 27 000. Myös käsittelyajat ovat venyneet.