Kajaanin vanhin rakennus, raatihuone, on vapautunut remonttihupustaan. Raatihuoneen torni sai hupun alla uuden peltikaton.
Uusi pelti kiiltää lumikatteen alla, mutta tornin katto maalataan mustaksi kuten vanhakin katto.
Vuonna 1831 valmistuneen Raatihuoneen tornin peltikatto oli peräisin 1880-luvulta. Kattotyö tehtiin pitkälti käsityönä ja peltiä taivuteltiin kellonmuotoiseen kaksiosaiseen kattoon satoja paloja.
Raatihuonetta on pidetty Carl Ludvig Engelin suunnittelemana, mutta todennäköisesti sen on piirtänyt hänen alaisensa. Rakennus on empiretyyliä. Talo on maalattu ulkoa alkuperäisen keltaiseksi.
Raatihuone on suojeltu. Se on entistetty ja kunnostettu noin 20 vuotta sitten. Raatihuone ei ole säännöllisessä käytössä. Aiemmin se on toiminut muun muassa raastuvanoikeuden tilana ja kaupunginvaltuuston kokouspaikkana.
Raatihuoneentorilta julistetaan Kajaanissa perinteisesti joulurauha aattona puolilta päivin.