Poh­jan­tiel­lä ru­tat­tiin peltiä kahden hen­ki­lö­au­ton ko­la­ris­sa Zep­pe­li­nin koh­dal­la – ram­pis­ta tul­leel­le tör­mää­jäl­le sakot

Törmäys oli tapahtunut ennen kello 18:aa, kun rampista moottoritielle tullut väistämisvelvollinen autoilija oli osui toiseen autoon.

Kaksi henkilöautoa ajoi yhteen alkuillasta Pohjantiellä Kempeleessä Zeppelinin rampin kohdalla, kertoo poliisi.

Törmäys tapahtui ennen kello 18:aa, kun rampista moottoritielle tullut väistämisvelvollinen autoilija osui moottoritiellä ajaneeseen autoon. Poliisin mukaan molemmat autot ajoivat "moottoritienopeutta".

Kolariautoissa oli yhteensä kolme ihmistä, jotka poliisin tietojen mukaan selvisivät ilman vakavia vammoja.

Paikalla käynyt partio antoi rampista tulleelle kuljettajalle sakot. Onnettomuuden selvittely ei merkittävästi häirinnyt muuta liikennettä. Alkoholilla ei ollut osuutta kolariin.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä