Kesäinen viikonloppu vaihtuu vuodenaikaan nähden tavanomaisempiin lämpötiloihin ensi viikolla, kerrotaan Ilmatieteen laitokselta.
Maanantaina sää vaihtuu epävakaisemmaksi, ja iltapäivästä alkaen Oulun seudulla esiintyy kuurosateita. Samalla ilma viilenee. Ylimmillään lämpötila käy todennäköisesti 16–20 asteessa.
– Pohjois-Pohjanmaan eteläosissa maanantai on lämpimämpi kuin Oulun seudulla, kertoo päivystävä meteorologi Kaisa Salin.
Tiistaina sadekuurot harvenevat, ja sää on Oulun seudulla maanantaita poutaisempi. Lämpötilat jäävät kuitenkin 20 asteen alapuolelle.
Keskiviikkona alueelle saapuu viileämpää ilmamassa, ja loppuviikon ajan lämpötilat vuodenajalle tyypillisempiä. Torstaista alkaen päivien korkeimmat lämpötilat jäävät kymmenen asteen tuntumaan tai hieman sen yläpuolelle.
Sunnuntai oli kesäisen lämmin laajoilla alueilla maan länsiosissa. Pohjois-Pohjanmaalla helleraja meni rikki ainakin Haapaveden ja Ylivieskan mittausasemilla. Oulunsalon Pellonpäässä lämpötila nousi aivan hellerajalle, 25 asteeseen.
Katso paikkakuntakohtainen sääennuste Kaleva.fi:n sääsivulta.