Kau­pun­gin­hal­li­tus pani suitsia suun­ni­tel­lun kau­pun­ki­me­dian suuhun – Mun Oulun ei tar­vit­se olla riip­pu­ma­ton media, vaan kau­pun­ki­mark­ki­noin­ti saa näkyä si­säl­lös­sä

Oulun kaupunginhallitus antoi maanantaina eväitä viime viikolla julkistetulle Mun Oulu -verkkomedialle, jonka on määrä aloittaa ilmestyminen ensi vuoden ystävänpäivänä.

Oulun kaupunginhallitus keskusteli maanantaina kaupungin viestinnän viime viikolla lanseeraamasta Mun Oulu -verkkomediasta. Hankkeen isä, viestintäjohtaja Mikko Salmi esitteli ja kaupunginhallitus pohti näkemyksiään.

Kaupunginhallituksen varapuheenjohtaja Jaana Isohätälä (vihr.) kertoo kaupunginhallituksen ohjeistaneen, että toimiakseen Mun Oulun pitää olla aito media, joka kertoo todellisista Oulun asioista ja tapahtumista.

– Vaikka se on aito, sen ei tule olla täysin riippumaton, koska se ei Oulun kaupungin mediana tietenkään sellaista voi ollakaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä