Uusi tut­ki­mus: Ther­ma­cel­lis­tä on haittaa ki­ma­lai­sil­le – koko pesä voi ro­mah­taa

Suomalaistutkimus osoittaa, että Thermacell-hyttyskarkotteen vaikuttava aine pralletriini estää kimalaisia löytämästä takaisin pesäänsä. Pidempi altistus voi johtaa jopa koko pesän romahtamiseen.

Kuvassa on kimalainen, jonka selässä on RFID-tägi. Sillä seurattiin kimalaisten paluuta ja niiden kotimatkaan käyttämää aikaa.
Kuvassa on kimalainen, jonka selässä on RFID-tägi. Sillä seurattiin kimalaisten paluuta ja niiden kotimatkaan käyttämää aikaa.
Kuva: Kimmo Kaakinen

Thermacellistä on haittaa kimalaisille.

Näin kertoo nyt ensimmäistä kertaa suomalainen tieteellinen tutkimus, joka on julkaistu vertaisarvioidussa Biology Letters -lehdessä. Aikaisemmin aiheesta on ollut paljon mielipiteitä, mutta vain hyppysellinen tutkimuksia.

Tutkimuksessa selvitettiin, miten hermomyrkky pralletriini eli Thermacell-laitteen aktiivinen aine vaikuttaa kimalaisten kotiinpaluuseen.

Kimalaistutkija Kimmo Kaakisen mukaan kysymyksessä on todennäköisesti ainoa tähän mennessä julkaistu tutkimus, joka ei ole laitevalmistaja Thermacellin rahoittama.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä