Uu­ni­tuo­re ou­lu­lai­nen pörs­si­yh­tiö aikoo hyötyä Es­pan­jan la­ki­muu­tok­ses­ta

Easor Oyj aikoo aluksi käyttää kaiken vapautuvan kassavirran liiketoiminnan kehittämiseen.

Easor Oyj:n toimitusjohtajan Otto-Pekka Huhtalan mukaan yhtiöllä on taloushallinnon ohjelmistojen tekijänä osaamista, jota voidaan hyvin viedä muihin maihin.
Easor Oyj:n toimitusjohtajan Otto-Pekka Huhtalan mukaan yhtiöllä on taloushallinnon ohjelmistojen tekijänä osaamista, jota voidaan hyvin viedä muihin maihin.
Kuva: Tiina Wallin

Uusin oululainen pörssiyritys Easor Oyj on ollut pörssissä runsaat kolme viikkoa. Ohjelmistoyhtiö irtaantui oululaisesta tilitoimistoyhtiöstä Talenomista itsenäiseksi pörssiyhtiöksi ja aloitti pörssitaipaleensa 2. maaliskuuta.

Easor tekee taloushallinnon ohjelmistoja kirjanpitoon, laskutukseen ja muihin päivittäisiin talousrutiineihin.

Easorin toimitusjohtajalla Otto-Pekka Huhtalalla on jo vuosien kokemus uuden yhtiön tuotteista. Hän toimi Talenomin toimitusjohtajana vuodesta 2019 lähtien.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä