Liikenne: Useat ket­ju­ko­la­rit lait­toi­vat Oulun ja Kem­pe­leen lii­ken­teen se­kai­sin

Mielenterveys: OYSin nuo­ri­so­psy­kiat­rian osas­tol­la toi­vo­taan apua kesällä avat­ta­vas­ta syö­mis­häi­riö­kes­kuk­ses­ta

Luitko jo tämän: Nyt puhuu Kärp­pien pu­heen­joh­ta­ja Heikki Kont­sas, mutta hen­ki­lös­tö­vaih­dok­sis­ta hän vai­ke­nee

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Uuden asuin­ta­lon hal­li­tus voi vaihtaa isän­nöit­si­jän – isän­nöit­si­jän tehtävä on toimia kai­kis­sa olo­suh­teis­sa ta­lo­yh­tiön edun mu­kai­ses­ti ja hal­li­tuk­sen oikeana kätenä

Kävin uudiskohteen asuntoesittelyssä. Pistäydyn niissä jonkin verran jo ihan työni vuoksi, pysyäkseni ajan tasalla mitä Oulun taloyhtiömaailmassa tapahtuu.

Komea rakennus ja ihana asunto. Hississä juttelin grynderin edustajan kanssa. Kysyin joko isännöitsijä on valittu, kohde ei siis ole vielä valmis. Isännöintitoimisto oli jo valittu ja nimenkin sain kuulla.

Edustaja informoi samalla asiallisesti, että asukashallituksella on luovutuksen jälkeen mahdollisuus valita itse isännöitsijä niin halutessaan. Olin kommentista hämmästynyt, positiivisella tavalla.

Uudiskohteen isännöitsijän valitsee rakennusaikana grynderi. Isännöitsijän työ alkaa aikalailla nollasta, perustettu uusi asunto-osakeyhtiö, rakentuva rakennus, osakkeen ostajien oikeussuojakeinot sekä lopuksi valmis rakennus uusine osakkaineen ja asukkaineen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.