Uts­joel­la satoi lunta ke­sä­kuun vii­mei­se­nä päi­vä­nä: "Hie­rai­sin kyllä kaksi kertaa silmiä – voi meidän hil­la­rie­pu­ja"

Utsjoella satoi lunta kesäkuun viimeisen päivän aamuna.

– Aamulla kun heräsin ja ikkunasta katsoin ulos, oli valkoisena maa ja ajattelin, että nyt se meidän takatalvi tuli, toteaa utsjokelainen Outi Paadar.

– Aika karua, kun kukissa on lunta – hieraisin kyllä kaksi kertaa silmiä, että onko totta. Ensimmäinen ajatus oli, että miten hilloille käy. Jos se näin jatkaa, niin voi meidän hillariepuja.

Utsjoelta kotoisin oleva, pari vuotta sitten paikkakunnalle paluumuuttanut Paadar on kokenut takatalvia aiemminkin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä