Uta­jär­ven da­ta­kes­kus val­mis­tuu ai­kai­sin­taan vuonna 2029 –  Miten energia riit­tää, huo­les­tu­nut kun­ta­lai­nen kysyy

Utajärven datakeskushankkeen nopea eteneminen on kunnan eri toimijoiden hyvän yhteistyön tulosta, sanoo kunnanjohtaja.

Utajärven kunnan tarkastusinsinööri Anne Huhtala ja Yrityspuiston toimitusjohtajan sijainen Tiia Juntunen näyttivät Kalevalle keskiviikkona, mihin datakeskusta aletaan Mustikkakankaalla rakentamaan.
Utajärven kunnan tarkastusinsinööri Anne Huhtala ja Yrityspuiston toimitusjohtajan sijainen Tiia Juntunen näyttivät Kalevalle keskiviikkona, mihin datakeskusta aletaan Mustikkakankaalla rakentamaan.
Kuva: Peetu Heikkinen

Utajärven datakeskus valmistuu aikaisintaan vuoteen 2029 mennessä, sanoo kunnanjohtaja Anne Sormunen.

– Rakentamisen kestää kokonaisuudessaan ainakin 2,5 vuotta. Tavoite on, että vuoden päästä olisi valmiina jo jotain, ainakin osioita ja palasia. Kyllä tässä alkaa kova rakentaminen, Sormunen lupaa.

Projektia eteenpäin vienyt Amp Tank -yhtiö kertoi tiistaina hankkeen varmistumisesta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä