Garden Helsinki -hallihankkeen taustalla oleva yhtiö on ilmoittanut avoimuusrekisteriin useammasta tapaamisesta pääministeri Petteri Orpon (kok.) kanssa. Asiasta uutisoi aiemmin Uutissuomalainen.
Projekti GH -niminen konsultointiyritys oli jättänyt ilmoitukset yhteydenotoista Orpon kanssa avoimuusrekisteriin elokuun lopulla.
Maanantaina Orpo kertoi STT:lle tekstiviestitse avustajansa välityksellä, että hän ei ole tavannut ketään Garden Helsinki -hankkeen edustajia hankkeeseen liittyen eikä hanketta ole esitelty hänelle.
– Kuten olen myöskin sanonut, (kokoomusvaikuttaja Jan) Vapaavuori on maininnut minulle ohimennen hankkeesta. Näitä mainintoja hän on nyt ilmeisesti ilmoittanut jälkikäteen avoimuusrekisteriin. Mitään uusia tietoja ei ole nyt tuotu esiin, Orpo kertoi.
Orpon hallitus myönsi Garden Helsinki -monitoimiareenahankkeelle sittemmin perutun 35 miljoonan euron ehdollisen tuen puoliväliriihessään viime vuoden keväällä.
Ilmoitetut tapaamiset valtionavun edistämiseksi
Ensimmäinen konsulttiyrityksen ilmoittamista tapaamisista tai vierailuista oli huhti-kesäkuussa 2024 ja toinen saman vuoden lopulla.
Yritys ilmoitti pitäneensä Orpoon yhteyttä myös tammi-kesäkuussa 2025. Tuona ajankohtana yhteydenpitotavoiksi on ilmoitettu "tapaaminen tai vierailu", "tekstiviesti, pikaviesti tai sosiaalisen median yksityisviesti" sekä "sähköposti tai muu kirjeenvaihto".
Näissä kolmessa ilmoituksessa aiheeksi oli merkitty hallihankkeen "mahdollisen valtionavun edistäminen".
Yritys ilmoitti myös soitosta pääministerille tämän vuoden tammi-kesäkuussa, jolloin aiheena oli hankkeen saaman valtionavun syntyhistorian selvittäminen.
Yritys jätti ilmoitukset avoimuusrekisteriin elokuun lopulla.
Orpo: Hanketta ei ole esitelty minulle
Oikeuskanslerin pyytämässä selvityksessä Orpo sanoi, että virallisesti hänen ainoa yhteydenottonsa Garden Helsinki -hanketta koskien on hankkeen puuhamies Jan Vapaavuoren hänelle ja hänen erityisavustajilleen keväällä 2025 lähettämä sähköpostiviesti. Kyseisessä viestissä Vapaavuori puhuu hankkeen "junailusta" ja "runttauksesta".
Lisäksi hän kertoo Vapaavuoren olleen häneen yhteydessä hankkeesta "muissa yhteyksissä". Tuolloin Orpo sanoo kehottaneen Vapaavuorta lähestymään asiassa valtiovarainministeriöitä tai valtiovarainministeriä. Orpo sanoi selvityksessä, ettei ole koskaan virallisesti keskustellut Vapaavuoren kanssa hankkeesta.
Orpon antaman selvityksen mukaan hanketta ei ole esitelty hänelle tarkemmin hankeyhtiön toimesta eikä hankkeen osalta ole järjestetty tapaamista tai puhelinkeskustelua Orpon ja hankeyhtiön tai sen edustajien välillä.