Us­ko­vais­ten to­dis­tus­pu­heen­vuo­ro­ja ti­pah­taa pos­ti­luu­kus­ta yli kah­del­le mil­joo­nal­le ko­ti­ta­lou­del­le – "Kaikki eivät huuda hal­le­lu­jah tämän koh­dal­la"

Valtakunnallisen Alfa-tv:n taustalla toimiva lähetysjärjestö kokosi yhteen vapaiden suuntien seurakunnat ja lähes 80 evankelis-luterilaisen kirkon seurakuntaa. Nyt ne ovat sitoutuneet kampanjaan, jonka aikana kristillistä sanomaa mainostetaan näkyvästi.

Kirkkoherra Niilo Pesonen Tuiran seurakunnasta Oulusta sanoo, että yhteiskristillisessä hankkeessa mukana olevat seurakunnat ovat sitoutuneet yhteisiin periaatteisiin, jotka edistävästä raitista hengellisyyttä.
Kirkkoherra Niilo Pesonen Tuiran seurakunnasta Oulusta sanoo, että yhteiskristillisessä hankkeessa mukana olevat seurakunnat ovat sitoutuneet yhteisiin periaatteisiin, jotka edistävästä raitista hengellisyyttä.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Näinä päiviä postilaatikosta on voinut kolahtaa lehti, jollaista harvemmin tilaamatta saa. Lehdessä enemmän tai vähemmän tunnetut suomalaiset kertovat siitä, miten he ovat löytäneet henkilökohtaisen suhteen Jumalaan ja tulleet niin sanotusti uskoon.

Kyse on todistuspuheista, joita käytetään erityisesti Evankelis-luterilaisen kirkon ulkopuolella toimivissa karismaattisissa herätysliikkeissä.

Todistuspuheenvuoroista koottu lehti tai kirjannen jaetaan 2,2 miljoonaan kotitalouteen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä