Useat lau­sun­no­nan­ta­jat nos­tai­si­vat ener­gia­juo­mien ikä­ra­jan 18 vuoteen – mi­nis­te­riön ehdotus 16 vuotta

Kaupan liitto: Yhtenäinen ikäraja kaikille ikärajatuotteille vähentäisi virheriskiä ja hankalia asiakastilanteita kassalla.

Helsinki

Ministeriön ehdotus energiajuomien kieltämisestä alle 16-vuotiailta saa kannatusta, mutta monen lausuntopalautteen antajan mielestä perustellumpi ikäraja olisi 18 vuotta.

Esimerkiksi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) katsoo, että energiajuomien myynti, luovuttaminen ja välittäminen tulisi kieltää kaikille alle 18-vuotiaille. THL esittää lisäksi, että sääntely ei koskisi ainoastaan energiajuomia eli kofeiinipitoisia virvoitusjuomia, vaan myös muita vastaavia runsaasti kofeiinia sisältäviä elintarvikkeita.

– Tällaisia tuotteita ovat esimerkiksi kofeiinia sisältävät mehut, shotit, pussit, jauheet ja makeiset. Jo nyt on nähtävissä Suomessa ja muissa Pohjoismaissa kofeiinipitoisten elintarvikkeiden valikoiman laajeneminen, lausunnossa todetaan.

Maa- ja metsätalousministeriön valmisteleman ehdotuksen mukaan 16 vuoden ikäraja olisi riittävä keino vähentää lasten energiajuomien käyttöä, ehkäistä haitallisten käyttötottumusten muodostumista ja rajoittaa suurimpia kofeiinialtistuksia nuoremmissa ikäryhmissä.

– Lisäksi 16 vuoden ikäraja vastaa paremmin nykyisiä vähittäiskaupan käytäntöjä ja aiheuttaa vähemmän rajoituksia kuluttajien valinnanvapaudelle sekä elinkeinonharjoittajien toiminnalle, ehdotuksessa todetaan.

Kaupan liitto kannattaa 18 vuoden ikärajaa

Kaupan liiton mielestä 18 vuoden ikäraja olisi käytännön valvonnan kannalta selkeämpi ratkaisu, koska se vastaisi jo käytössä olevaa ikärajaa alkoholille, tupakalle ja nikotiinituotteille.

– Yhtenäinen 18 vuoden ikäraja kaikille ikärajatuotteille vähentäisi kassahenkilökunnan virheriskiä ja hankalia asiakastilanteita, kun ikää ei tarvitsisi arvioida tuoteryhmäkohtaisesti eri rajoin. Erillinen, matalampi ikäraja energiajuomille lisää sekaannuksen ja konfliktien riskiä myyntitilanteissa, liitto toteaa.

Työ- ja elinkeinoministeriö kiinnittää huomiota siihen, että ehdotuksesta ei käy ilmi, soveltuuko iän todistamisvelvoite myös verkkokauppaan tai miten alaikäisiä koskevan myyntikiellon noudattaminen on tarkoitus varmistaa etämyynnissä.

Oikeusministeriön mukaan esitysluonnoksen perusteluista ei ilmene, miten energiajuomien luovutus- ja välityskieltoa olisi tarkoitus käytännössä valvoa.

– Perustuslakivaliokunta ei ole pitänyt hyvän lainsäädäntötavan mukaisena, että säädetään sellaisia symbolisia kieltoja, joiden valvontakin on lähinnä symbolista.

Ei koskisi kahvia ja teetä

Esitysluonnoksessa energiajuomalla tarkoitettaisiin alkoholitonta juomaa, joka sisältää kofeiinia mistä tahansa lähteestä enemmän kuin 150 milligrammaa litrassa, pois lukien kahvi ja tee. Perusteluissa todetaan, että kahvia ja teetä ei kuluteta samalla tavalla kuin energiajuomia.

Esimerkiksi alan yritysten järjestö Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa katsoo, että perusteluja tulee täsmentää niin, että energiajuomaksi ei kahvin ja teen lisäksi lueta mitään kahvi- tai teepohjaisia juomia, kuten jäälattea tai jääteetä.

Vaikutusarvioita ei ole tehty

Panimo- ja virvoitusjuomaliitto kritisoi esitysluonnosta muun muassa siitä, että se toistaa yleisluontoisia, kofeiinin runsaaseen käyttöön liittyviä varoituksia, jotka pätevät yhtä lailla myös muihin kofeiinipitoisiin tuotteisiin.

– Perustelut sekä väittämät lain vaikutuksista ja seurauksista eivät perustu tutkimusnäyttöön eikä vaikutusarvioita ole lainkaan tehty. Vain oletettu, liitto arvostelee.

Lausuntoja oli mahdollista antaa perjantaihin asti.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä