Raksilan tekojääkentän kuntoluisteluvuorot ovat kaikkien kiertävällä radalla kuntoilevien luistelijoiden käytettävissä keskiviikkoisin kello 16-17, torstaisin kello 20.30-21.30, lauantaisin klo 17.30-19 sekä sunnuntaisin kello 17-18. Raksilan kentällä on myös lainattavissa hiihtokenkiin kiinnitettäviä kuntoluistimien teriä.
Lopultakin pakkanen on lukemissa, joissa luistinratojen jäädyttäminen onnistuu. Luistinratoja ruvetaan jäädyttämään Oulussa tänään maanantaina, jos pakkanen vain jatkuu. Työtä tehdään kahdessa vuorossa kello 7-22 seitsemänä päivänä viikossa noin 35 miehen voimin.
Viime viikolla jäädyttäminen aloitettiin parilla miehitetyllä kentällä. Muun muassa Lintulassa ja Raatissa laskettiin vettä kentälle niin, että pohja alkoi jäätyä. Pohjien rakentamisen jälkeen kenttä saa sileän pinnan.
Näitä ensimmäisenä jäädytettäviä kenttiä on yhdeksän. Niiden jälkeen ovat tekovuorossa 39 miehittämätöntä kenttää.
Ensimmäinen jää tahtoo useimmiten sulaa
Kymmenkunta vuotta liikuntamestarina ollut Pekka Pykäläinen arvioi, että viimeinenkin kenttä on jäädytetty kuukauden kuluessa.
"Kuluva viikko ratkaisee, jos kelit pysyvät tällaisena", hän arvelee. Vuodet olosuhteineen vaihtelevat, mutta useimmiten käy niin, että luistelukauden ensimmäinen jää sulaa.
Luonnonkenttien varauksia ei juuri tule nykyään. Seurat haluavat pitää jääharjoitukset keinokentillä ja sisällä. "Harjoittelemassa käydään Oulusta Utajärveä myöten", Pykäläinen kuvaa tilannetta. "Toisaalta se on hyvä lasten ja vanhempienkin kannalta, kun kentät ovat vapaasti kaikkien käytössä."
Lisää tekojäätä
tarvittaisiin
Sekä Pykäläinen että liikuntasuunnittelija Pentti Kiiskinen ovat sitä mieltä, että pari kolme tekojäärataa olisi paikallaan Ouluun rospuuttoajaksi. Nykyään Raksilan keinojäärata on tukossa kävijöistä. "Siellä on niin paljon porukkaa ja todella vaatimattomat puitteet. Eikä ole pelaamiseen tarkoitettuja mittavia suojalaitoja ja verkkoja hyvään tilanjakoon", Kiiskinen luettelee.
"Keinojää kiinnostaa ihmisiä aivan superisti", hän summaa. Hinku luistelemaan on juuri nyt kova. Pykäläiselle on tullut soittoja ja kyselyjä, koska pääsee ulos luistelemaan
Tänä vuonna Pyykösjärven ympäri ei tehdä 4-5 kilometrin retkiluistelurataa, sillä lämpimän vuoksi maratonluistelu järjestettiin keinojäällä.
Yleensä Pyykösjärven rannoilla on pystynyt luistelemaan maratonin jälkeen viikosta kuukauteen syksyisin. On se tänä vuonnakin mahdollista, jos luonnonjää on sileä eikä lunta pitkiin jäätymisen jälkeen.