Työt­tö­myys väheni edel­leen mar­ras­kuus­sa

Työttömyys on jatkanut laskuaan.Työttömyys väheni marraskuussa viimevuotisesta.

Työttömyys on jatkanut laskuaan. Työttömyys väheni marraskuussa viimevuotisesta. Työttömyysaste oli nyt 8,7 prosenttia, kun se vuotta aiemmin oli 9,4 prosenttia. Työttömiä oli Tilastokeskuksen mukaan kaikkiaan 224 000 – 13 000 vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Työllisiä oli marraskuussa 52 000 enemmän kuin vuosi sitten. Jatkuvaa kokoaikatyötä teki 40 000 ihmistä enemmän kuin vuotta aiemmin. Työllisyys lisääntyi eniten rahoitus- ja liike-elämän palveluissa sekä sosiaalipalveluissa.

Eniten työpaikat lisääntyivät Etelä-Suomen ja Lapin lääneissä. Työvoimatoimistoissa oli marraskuun lopussa yhteensä 297 000 työttömyysturvalain mukaisesti työnhakijaksi tilastoitua. Määrä on 33 000 vähemmän kuin viime vuoden marraskuussa.

Ilmoita asiavirheestä