Pula osaavasta henkilöstöstä kurittaa juuri nyt lähes tulkoon kaikkia toimialoja. Jokainen yritys haluaisi palvelukseensa valmiin ammattilaisen, joka osaa kaikesta kaiken.
Todennäköisempää on kuitenkin löytää hyvä tyyppi, jolla ei ole ihan kaikkea yrityksen kaipaamaa osaamista, ja tarvitsee opastusta. Moni yritys tuskaileekin, mistä löytää aika ja resurssit kouluttamiseen. Bisneksen pyörittäminen vie kaiken ajan yrittäjältä, eikä pula tekijöistä auta asiaa.
Uuden henkilön rekrytointi on aina aikaa vievä prosessi. Kokeneella osaajalla saattaa olla suhteellisen pitkä irtisanomisaika edellisestä työstään, jolloin puuttuvan erikoisosaamisen kouluttaminen uudelle työntekijälle voi viedä saman ajan, ja olla hyvä ratkaisu yrityksen tarpeisiin.
Edelleenkin liian harva yritys tietää, että TE-toimistolla on tarjolla moneen eri tilanteeseen sopivia yrityslähtöisiä koulutuspalveluita.