Tut­ki­ja: Tam­mi­kuun pak­ka­set tuskin hi­das­ti­vat puu­tiais­ten le­viä­mis­tä – Toivoo ih­mi­sil­tä punk­ki­näyt­tei­tä

Puutiaisten kantamien taudinaiheuttajien selvittäminen edellyttää laboratoriotutkimuksia ja laajamittaista näytekeräystä.

Puutiaislajien tunnistus ja puutiaisten kantamien taudinaiheuttajien selvittäminen edellyttää laboratoriotutkimuksia ja laajamittaista puutiaisnäytteiden keräystä.
Puutiaislajien tunnistus ja puutiaisten kantamien taudinaiheuttajien selvittäminen edellyttää laboratoriotutkimuksia ja laajamittaista puutiaisnäytteiden keräystä.
Kuva: Hanna Oksanen

Oulun seutu on ollut alkutalvesta Suomen vähälumisinta aluetta. Yhdessä tammikuun alun kylmän jakson kanssa tämä on saanut monet pohtimaan tai jopa toivomaan, josko olosuhteet olisivat lisänneet maaperässä talvehtivien puutiaisten kuolleisuutta.

Puutiaistutkija Tero Klemola Turun yliopiston biologian laitokselta ei kuitenkaan usko lumettomuuden ja pakkasten kurittaneen puutiaisia kovin ankarasti.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä