Tuo­rei­den mar­jo­jen menekki kasvaa kau­pois­sa ja pen­sas­mus­tik­ka käy kau­pak­si ympäri vuoden – mar­ja­ra­sioi­ta ostavat etenkin nuoret, jotka eivät säilö mar­ja­sa­toa vanhaan malliin

Tuoreet marjat ovat trendikkäitä, niitä ostavat etenkin edelläkävijäkuluttajat. Pensasmustikan käytöstä on tullut ympärivuotista.

-
Kuva: Teija Soini

Kauppojen hedelmäosastojen hyllyillä nököttää yhä enemmän tuoremarjoja pienissä rasioissa, ja ne käyvät kaupaksi.

Oulun Kaakkurin K-Citymarketin kauppias Risto Kontturi kertoo, että varsinkin pensasmustikoiden menekki kasvaa koko ajan. Myös pienissä rasioissa myytävät vadelmat, mansikat ja herukat löytävät tiensä ostoskoreihin.

Usein marjarasia löytää tiensä lapsiperheiden, aikuistalouksien sekä eläkeläisten ostoskoreihin.

– Vaikka marjoja ostavat kaiken ikäiset, nuoret ovat kulutustottumuksiltaan trendikkäimpiä. Terveelliset naposteltavat, myös esimerkiksi pähkinä, ovat nyt suosiossa, kommentoi Kontturi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä