Tul­va­hui­put käsillä Poh­jois-Poh­jan­maal­la: Kii­min­ki­joes­sa vii­sin­ker­tai­nen virtaus ta­val­li­seen syksyyn nähden, Kit­ka­jär­ves­sä vesi on nou­sus­sa, mutta tul­va­va­hin­goil­ta väl­tyt­tä­neen

Tulvavedet nousevat ojissa Pudasjärven ja Oulun rajalla. Kuva otettu tiistaina.
Tulvavedet nousevat ojissa Pudasjärven ja Oulun rajalla. Kuva otettu tiistaina.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Pohjois-Pohjanmaan joet lähestyvät tulvahuippuja. Useassa joessa vesimäärä ja vedenkorkeus ylittää moninkertaisesti ajankohdan keskimääräiset tasot.

Virtaamat ovat kovia kauttaaltaan, mutta toistaiseksi rakennuksia ei ole kastunut tai teitä mennyt poikki, kertoo vesitalousasiantuntija Riku Eskelinen Pohjois-Pohjanmaan ely-keskuksesta.

Kriittisin tilanne on Siikajoella, jossa tulvahuippu on tänään tai huomenna.

– Siellä koitetaan hillitä vedennousua Uljuan säännöstelyllä. Uljuan kapasiteetti alkaa kuitenkin olla aika tarkkaan käytetty, Eskelinen sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä