Yhteiskunnan tehtävä on huolehtia yritysten toimintaedellytyksistä ja markkinoiden tasapuolisuudesta. Tähän rooliin teiden ja muun infrastruktuurin peruskorjaukset sopivat mainiosti. Pitkien etäisyyksien Suomi tarvitsee tehokkaan liikenteen.
Sen sijaan valtion omistajaroolin kasvattaminen ja riskin otto verovaroin eivät ole tätä päivää. Puheet työn sivukulujen leikkauksista ovat myös kevyesti heitettyjä.
Miten kilpailukykyisiä suomalaisia työpaikkoja sitten luodaan? On pidettävä huolta, ettei työn kustannukset kasva kilpailijamaita nopeammin, vaan hieman hitaammin. Luottamus on tärkeintä.
Tarvitsemme ennen kaikkea näkemyksellisiä yrittäjiä ja yritysjohtajia, jotka investoivat, kasvattavat yritystä ja luovat työtä. Pysyviä työpaikkoja synnyttävät kilpailulle altistuneet ja toimintansa kuntoon hioneet kasvuyritykset. Eihän urheilijakaan pärjää, jos ei koskaan kilpaile!
Suomen on myös pidettävä kiinni kotimaisesta tuotannosta. Käsitykseni vahvistui työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan Intian-vierailulla, jolloin tapasin suomalaisyrityksien johtajia.
Kysyin heiltä, miten suomalaiselle insinöörityölle käy, kun tuotanto siirtyy Intiaan. Vastaus oli, että insinööri jää työttömäksi. He katsoivat, että suunnittelun on oltava tuotannon ja asiakkaan lähellä. Siksi meidän on kehitettävä tuottavuuttamme ja jalostusketjuamme.
Asiakas päättää aina, kuka voittaa. Pitkästä yrittäjäkokemuksestani tiedän, että asiakas täytyy tuntea hyvin. Asiakas ei tule Suomeen hakemaan tuotteita ja palveluja, mutta alan messuilta hän niitä etsii. Kansainvälisiltä messuilta on useimpien pk-yritysten vientikasvu saanut alkunsa, ja juuri pk-yritykset ovat Suomen tulevaisuus.
Eero Suutari
kansanedustajaehdokas (kok.)
kansanedustaja, Kajaani