Tuiran sur­ma­pai­kal­le viety en­sim­mäi­set kynt­ti­lät

Lähellä Tuisku Pubia asuvan silminnäkijän mukaan tilanne Valtatiellä on rauhoittunut.

Kaksi ihmistä kuoli kirveen iskuista saamiin vammoihin keskiviikkona alkuillasta. Toinen verityö tapahtui baarissa sisällä ja toinen baarin ulkopuolella. Tekijä on yhä kateissa.

 Lähellä Tuisku Pubia asuvan silminnäkijän mukaan tilanne Valtatiellä on rauhoittunut.

”Paikalla on paljon sivullisia. Ihmiset tuovat paikalle kynttilöitä ja poliisi ohjaa heitä sivummalle. Liikenne sujuu normaalisti.”

Silminnäkijän mukaan alue on rauhallista, mutta myöntää tapahtuneen hätkähdyttäneen pienen lapsen vanhempaa.

”Tämä olisi voinut sattua missä vain.”

Rikoskomisario Petri Savela Oulun poliisista kertoo, että Tuirassa on toistakymmentä poliisipartiota. Poliisi kehottaa ihmisiä olemaan sisällä, koska teoista epäiltyä miestä ei ole vielä saatu kiinni.

Veriteko sai myös Tuisku Pubin naapuriyritykset varuilleen. Viereisen videovuokraamon ovessa on lappu, että ovi avataan vain koputtamalla.

Läheisen ruokakaupan myyjä kertoi puolestaan STT:n toimittajalle, että kaupan ovet oli pantu joksikin aika lukkoon, kun paikalle tullut poika oli kertonut tapahtuneesta lähipubissa. Kauppa oli kuitenkin avattu uudelleen, kun paikalle oli saatu vartija. Myyjän mukaan poliisi on myös käynyt kaupassa tarkastamassa liikkeen valvontakameran nauhoitukset.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä