Trumpin eri­tyis­edus­ta­ja Kellogg sanoi Kio­vas­sa suorat sanat Ve­nä­jäs­tä: ainoa este rauhan tiellä

Evp. kenraalin mukaan Putin lähettää toimillaan viestejä, joihin olisi syytä vastata. Presidentti Stubb sanoo, ettei Ukrainan pidä joutua luopumaan valinnanvapaudestaan kuten Suomen aikanaan.

Kiova
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi keskusteli Yhdysvaltain presidentin erityisedustajan Keith Gelloggin kanssa YES-konferenssissa Kiovassa.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi keskusteli Yhdysvaltain presidentin erityisedustajan Keith Gelloggin kanssa YES-konferenssissa Kiovassa.
Kuva: Handout / AFP / Lehtikuva

Yhdysvaltain presidentin erityisedustaja Keith Kellogg näkee Ukrainan tilanteen ja rauhan mahdollisuuden tavalla, joka poikkeaa selkeydessään huomattavasti Donald Trumpin kirjavista lausunnoista. Kellogg esitti näkemyksiään Kiovassa pidetyssä vuotuisessa YES-konferenssissa, josta sai turvallisuussyistä uutisoida vasta sen päätyttyä lauantaina.

Presidentti Trumpin tapaan Kellogg sanoo luulleensa Ukrainan sodan päättämistä helpoksi, mutta sen osoittautuneen vaikeaksi. Se ei ole kuitenkaan kiinni ukrainalaisista tai presidentti Volodymyr Zelenskyistä, jotka ovat Kelloggin mukaan tehneet kaikkensa ratkaisun löytämiseksi.

– He eivät ole esteenä edistykselle, mutta (Vladimir) Putin ja Venäjä ovat, Kellogg totesi.

Eläköitynyt kenraali Kellogg antoi myös varsin suoraan ymmärtää, etteivät Venäjän Puolaan lentäneet droonit tai elokuussa Länsi-Ukrainassa Venäjän ohjusiskussa tuhoutunut yhdysvaltalaisen siviiliyrityksen tehdas olleet vahinkoja vaan huolella valittuja kohteita.

– Kun tällaista tapahtuu, joku lähettää sinulle viestin, ja siihen on parasta vastata, Kellogg sanoi.

Historiasta syytä ottaa oppia

Trumpin kärsivällisyyden loppumista Putiniin on monesti toivottu ja siinä monesti petytty, mutta hänen erityisedustajansa vaikuttaa aidosti turhautuneelta.

– Jos olette yhtään opiskelleet historiaa, niin Euroopassa tämä elokuva on jo nähty, Kellogg sanoi viitaten Hitlerin alueliitosten seuraamiseen sivusta ennen toista maailmansotaa.

– Jos ette ymmärrä historiaa, marssitte kohti kolmatta maailmansotaa, halusittepa sitä tai ette, hän jatkoi.

Kelloggin mukaan Ukrainan sota ei ole vain Euroopan päänsärky vaan paljon laajempi ongelma. Hän sanoi muun muassa olevansa vakuuttunut siitä, että Kiina haluaa sodan jatkuvan pitkään, koska sota kääntää huomion pois siitä itsestään.

Kellogg korosti konferenssissa, ettei hän puhunut siellä presidentti Trumpin puolesta vaan omana itsenään.

– Ehkä minun paluulippuni Yhdysvaltoihin perutaan, hän silti vitsaili.

Yhdysvaltain presidentin erityisedustaja Keith Kellogg ei ollut puheissaan täysin samoilla linjoilla presidentti Donald Trumpin kanssa.
Yhdysvaltain presidentin erityisedustaja Keith Kellogg ei ollut puheissaan täysin samoilla linjoilla presidentti Donald Trumpin kanssa.
Kuva: Handout / AFP / Lehtikuva

Sanna Marin ja droonit

Konferenssin ensimmäisenä vieraana esiintynyt Zelenskyi oli tyytyväinen Kelloggin läsnäoloon, koska presidentti epäili sitä syyksi sille, että kiovalaiset olivat saaneet nukkua pitkästä aikaa yönsä rauhassa Venäjän hyökkäyksiltä.

Zelenskyi korosti Kelloggin kehumaa omaa valmiuttaan neuvotella kaikista asioista Putinin kanssa.

– Mutta en amerikkalaisten tai eurooppalaisten välityksellä, koska kyse on meidän maastamme ja kansastamme, Zelenskyi korosti.

Zelenskyin jälkeen lavalle nousi presidentti Alexander Stubb, joka päätyi hauskaan sananvaihtoon Britannian entisen brexit-pääministerin Boris Johnsonin kanssa.

– Sanon tämän vastahakoisesti teidän seurassanne, herra Johnson, mutta yksi parhaista turvatakuista Ukrainalle on EU:n jäsenyys, Stubb sanoi.

– Muistaakseni sen saamisessa meni Suomellakin aika pitkä aika, Johnson vastasi.

– Niin meni, ja tässä ollaankin asian ytimessä: Suomella ei ollut (aiemmin) täyttä itsemääräämisoikeutta päättää EU-jäsenyydestään, ja niin ei pidä koskaan käydä Ukrainalle, Stubb kuittasi aplodien saattelemana.

Lauantaina YES-konferenssin aiheena oli muun muassa sodankäynnin kehitys ja droonit. Keskustelun toisena moderaattorina oli entinen pääministeri Sanna Marin (sd.).

Konferenssin aulaan oli myös pystytetty pieni kokoamislinja, jossa koottavat yli 300 droonia lähtevät suoraan rintamakäyttöön.

Vapaaehtoiset kokoavat drooneja Kiovassa, Ukrainassa pidetyn kansainvälisen konferenssin yhteydessä.
Vapaaehtoiset kokoavat drooneja Kiovassa, Ukrainassa pidetyn kansainvälisen konferenssin yhteydessä.
Kuva: Niilo Simojoki / Lehtikuva
Suomen tasavallan presidentti Alexander Stubb ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenksyi kuvattiin Kiovassa torstaina.
Suomen tasavallan presidentti Alexander Stubb ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenksyi kuvattiin Kiovassa torstaina.
Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin ja Suomen presidentti Alexander Stubbin perjantaina laskemat seppeleet Pyhän Mikaelin kultakupolisen luostarin muistoseinällä Kiovassa Ukrainassa.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin ja Suomen presidentti Alexander Stubbin perjantaina laskemat seppeleet Pyhän Mikaelin kultakupolisen luostarin muistoseinällä Kiovassa Ukrainassa.
Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä