Tomi Kaismo kertoo, miksi hän ei läh­te­nyt ra­hoit­ta­maan Oulu Bas­ket­bal­lia

Kaismon mukaan Oulu Basketballin rahoittajaksi lähteminen ei lopulta ollut edes kovin lähellä, koska hänen asettamansa reunaehdot eivät täyttyneet.

Tomi Kaismo olisi halunnut lähteä jalkapallon ohella viemään oululaista koripalloa eteenpäin, jos Oulu Basketballin pohjat olisivat olleet kunnossa.
Tomi Kaismo olisi halunnut lähteä jalkapallon ohella viemään oululaista koripalloa eteenpäin, jos Oulu Basketballin pohjat olisivat olleet kunnossa.
Kuva: Jarmo Kontiainen

AC Oulun pääomistaja ja hallituksen puheenjohtaja Tomi Kaismo myöntää olleensa kiinnostunut lähtemään tukemaan oululaista koripalloa.

Kaleva paljasti tiistaina, että toukokuussa rekisteröity Oulu Basketball ry on konkurssin partaalla. Seurassa laskettiin kevään ja kesän aikana kaikki sen varaan, että Kaismo innostuu taustalle merkittäväksi rahoittajaksi.

Kaismo ihmettelee, miten näin on voinut tapahtua.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä