”Olemme varmaat ainoat, jotka ovat täällä koko perheellä”, Riikka Jokivirta naurahtaa. Hän on perheineen tulossa uuden Oulun juhlavuoden päättävästä Oulun tuomaa -”musiikki-iloittelusta” lastensa Iidan ja Emilin sekä miehesä Markku Eilola-Jokivirran kanssa.”
”Halusimme, että lapsille jäisi jokin pysyvä muisto siitä, kun Oulusta tuli vähän isompi”, Riikka Jokivirta ja Markku Eilola-Jokivirta sanovat.
Riikka Jokivirran mukaan näytelmä oli ainutkertainen, eikä sitä voi verrata tavallisiin teatteriesityksiin. Markku Eilola-Jokivirta kehuu orkesteria.
Markku Eilola-Jokivirta antaa kaupungille kiitosta siitä, että se järjesti yhteisen ilmaistapahtuman kaikille uusille oululaisille. Hän toivoo, että se lisäisi kaupunkilaisten yhteenkuuluvuuden tunnetta.
Oulun tuomaa -näytökset järjestetään vielä perjantaina Ouluhallissa kello 13 ja 19.
Torstain näytös oli kohtuullinen yleisömenestys, joskin vapaita tuoleja oli reunakatsomoissa jonkin verran.