Suomen Tivoli saapuu Ouluun juhannusviikonloppuna. Huvilaitteet pyörivät Hietasaaressa sunnuntaista 21.6. maanantaihin 27.7.
Alkuperäisen aikataulun mukaan tivolin olisi pitänyt aueta Oulussa jo 21.5., mutta koronatoimien vuoksi tämä ei ollut mahdollista. Vaikka epidemia on laantunut, on kokoontumisrajoituksia edelleen voimassa. Ne eivät kuitenkaan koske huvipuistoja.
Suomen Tivolin toimitusjohtaja Lulu Sariola sanoo, että tivolissa turvallisuus otetaan kuitenkin vakavasti. Hygieniasta huolehditaan tehostetusti ja jonotusta järjestellään niin, ettei väki sumppuunnu.
Jos näyttää siltä, että ihmisiä on pakkautumassa alueelle liikaa, on Suomen Tivolilla valmius myös rajoittaa asiakkaiden määrää, Sariola kertoo.
– En kuitenkaan usko, että Oulussa siihen täytyy mennä.
Tavallisina aikoina Suomen Tivolin kiertue on alkanut huhtikuussa. Tänä vuonna laitteet pyörähtivät käyntiin kesäkuun alussa tivolin varikolla Tuusulassa. Suurta menestystä siitä ei tullut.
– Kun emme koskaan täällä kotona yleensä kesällä ole, niin on vaikeaa saada asiakkaat liikkumaan, Lulu Sariola sanoo.
Kausi on typistymässä mitaltaan ja laajuudeltaan. Tällä tietoa tivoli käy vain viidellä paikkakunnalla, joista Oulun on pohjoisin.
Taloudellisesti vuosi on pilalla.
– Onhan tämä aika kauheaa tivolin kannalta, kun on kaksi kuukautta kiertue myöhässä. Se tarkoittaa käytännössä puolta meidän koko liikevaihdostamme. Nyt yritämme niin sanotusti raapia kasaan niin paljon, että selviämme talven yli, Sariola huokaa.