Thai­maas­sa asunut ou­lu­lais­lää­kä­ri saanut vies­te­jä tu­hoa­lueel­ta: Ihmiset siir­tyi­vät ka­duil­le

Arno Talvisaralla ja hänen vaimollaan Yingcham Dtaagaaeolla on hyvät yhteydet Thaimaahan. Arkistokuvassa myös Eeva-vauva ja Kunthida Boonkerd.
Arno Talvisaralla ja hänen vaimollaan Yingcham Dtaagaaeolla on hyvät yhteydet Thaimaahan. Arkistokuvassa myös Eeva-vauva ja Kunthida Boonkerd.
Kuva: Arno Talvisara

Thaimaassa asunut oululainen lääkäri Arno Talvisara vaimoineen on perjantaina seurannut Kaakkois-Aasian maanjäristyksestä paljastuvia tietoja ystäviltä tulleiden soittojen ja viestien avulla.

–  Itse asiassa olin juuri puhelimessa minun hyvän kaverini kanssa. Hän oli juuri Helsinki-Vantaan lentokentällä lähtemässä kohti Bangkokia, jossa hänen poikansa opiskelee.

STT:n tietojen mukaan maanjäristys ei toistaiseksi vaikuta Finnairin lentoihin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä