Eläimet: Ou­lu­lai­nen per­heen­äi­ti tilasi netistä munia, ja nyt oma­ko­ti­alueel­la ku­jer­taa lähes 60 vii­riäis­tä

Työmaa: Ra­ken­nus­työt koet­te­le­vat Nal­li­ka­rin idylliä tänä kesänä

Urheilu: Oliko Oulun kes­kus­ken­tän alla sa­lai­nen be­to­ni­le­vy, josta Lipon pe­laa­jat saivat etua?

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Terwa To­we­ris­ta pi­de­tään vir­tuaa­li­nen kes­kus­te­lu­ti­lai­suus kahden viikon päästä

19. toukokuuta järjestettävässä tilaisuudessa keskustellaan Vänmanninsaareen suunniteltavan tornihotellin neljästä vaihtoehdosta.

Terwa Towerin suunnitelmasta on nyt neljä vaihtoehtoa, joista voidaan valita yksi tai useampia jatkokehittämiseen. Hanke sisältää hotellitornin lisäksi huoneistohotelli- ja toimistorakennuksia.
Terwa Towerin suunnitelmasta on nyt neljä vaihtoehtoa, joista voidaan valita yksi tai useampia jatkokehittämiseen. Hanke sisältää hotellitornin lisäksi huoneistohotelli- ja toimistorakennuksia.
Kuva: Arkkitehtitoimisto Järvinen & Kuorelahti Oy

Oulun Vänmanninsaareen kirjastotalo- ja teatteritalojen viereen kaavaillusta Terwa Towerista -tornihotellista järjestetään parin viikon päästä tiedotus- ja keskustelutilaisuus.

Hanke on nyt asemakaavan muutoksen valmisteluvaiheessa, ja asiasta voi keskustella Teams-yhteyden kautta 19. toukokuuta kello 17 alkaen.

Terwa Towerista on pantu esille neljä vaihtoehtoa, joista jokaisessa on 18-kerroksinen päärakennus ja yksi tai kaksi matalampaa rakennusta tai osaa. Ne ovat nähtävillä 6.5.–6.6. välisenä aikana ja niihin pääsee tutustumaan Oulun kaupungin verkkosivuilla.