Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Teiden au­rauk­sen jär­keis­tä­mi­ses­sä on kyse lähinnä am­mat­ti­tai­dos­ta

Oulun kaupungilla on lausunnolla kuntalaisaloite aurausvallin keventämisestä tonttiliittymissä käyttäen aurassa olevaa sivuläppää. "Siepparin" käyttö ei hidasta aurauksen etenemistä, mikä on todettu ja mitattu useaan kertaan. Kyse on lähinnä ammattitaidosta ja halusta.

Allekirjoituksia on 705. Aloite on täysin epäpoliittinen. Allekirjoittaneissa on kyllä Oulun kuntapoliitikkoja lähes kaikista puolueista

Viime aikoina on keskustelua herättänyt myös liittymien puhdistus lumesta yli 75-vuotiaille. Yli 75-vuotiaiden liittymässä voisi aura ensin käyttää "siepparia" ja pakittaa liittymän kohdalla ja ottaa toisen kerran liittymän syvemmältä. Liittymä on operaation jälkeen puhdas ja aikaa kuluu noin puoli minuuttia/liittymä. Kustannus on näin tehtynä noin nolla euroa/liittymä. Erillistä aurauksen jälkeen tulevaa konetta ei tarvita.

Tässä koko aurauksen järkeistämisessä on kyse lähinnä ammattitaidosta. Myös teiden luokitukseen aurauksen yhteydessä pitää saada jonkinlainen muutos.

On aivan käsittämätöntä, että alue ensin kierretään yhteen tai kahteen kertaan, ja sitten vielä ajellaan aura ylhäällä ajelemassa ja etsimässä kolmannen luokan teitä, jotka yleensä ovat 50–100 metriä pitkiä umpikujia, joiden auraaminen kestää yleensä 2–4 minuuttia. Eli työmäärästä tulee moninkertainen, ja kun työmäärä moninkertaistuu moninkertaistuvat myös kustannukset.

Ammattitaitoinen auraajaa osaa kyllä taajamissa omalla alueellaan työn tehdä  kustannustehokkaasti ja ammattitaidolla ilman työtä vaikeuttavaa teiden luokitusta. Eräs ammattimies totesi koko systeemin olevan kuin "hullun uni".

Lopuksi vanha totuus. Kunnossapidosta voi säästää ainoastaan laatua heikentämällä. Ja se laadun heikentäminen, se vasta kalliiksi tulee.

Jyrki Vuopohja

Oulu