Täysi rähinä

Oulussa asuva Krista Kovalainen, 26, teki nyrkkeilyn kansainvälisessä GeeBee-turnauksessa läpimurtonsa. Mutta se on vasta alku.

Oulussa asuva Krista Kovalainen, 26, teki nyrkkeilyn kansainvälisessä GeeBee-turnauksessa läpimurtonsa. Mutta se on vasta alku.

Urheilussa ei ole pikavoittoja, mutta joskus elämä yllättää ja asiat rullaavat eteenpäin paljon nopeammin kuin ihminen on ajatellut. Oulussa asuva nyrkkeilijä Krista Kovalainen havahtui tämän oivalluksen äärelle viikko sitten Helsingissä GeeBee-turnauksen kehässä.

Hän voitti 66-kiloisten sarjan avausottelussaan norjalaisen Pohjoismaiden mestarin Madeleine Angelsenin.

Krista Kovalaisen kevät on ollut menestyksekäs.
Krista Kovalaisen kevät on ollut menestyksekäs.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Välierässä vastassa oli Saksan Stefanie von Berge. Kovalainen hävisi kamppailun 5–0, mutta esitys oli kaikin tavoin rohkaiseva.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä