Tal­vi­vaa­ran kon­kurs­si­pe­sä myy omai­suut­ta ja lii­ke­toi­min­taa

Talvivaara Sotkamo Oy:n konkurssipesä on aloittanut konkurssipesän omaisuuden ja liiketoiminnan myynnin.

Talvivaara Sotkamo Oy:n konkurssipesä on aloittanut konkurssipesän omaisuuden ja liiketoiminnan myynnin. Konkurssipesän mukaan kauppaneuvotteluja käydään useiden ostajakandidaattien kanssa.

Talvivaaran konkurssia jatketaan julkisselvityksenä.

Talvivaaralle myönnetyt ympäristöluvat ovat edelleen voimassa. Julkisselvityksessä konkurssipesä jatkaa kaivoksella ympäristöturvallisuuden kannalta tarpeellisia toimintoja sekä muun muassa Kuljun patoon, uuteen käänteisosmoosilaitokseen (RO-laitos) ja Nuasjärven purkuputkeen liittyviä hankkeita.

Myös metallien talteenotto pidetään käynnissä.

Lähes kaikkien Talvivaaran työntekijöiden kanssa on tehty työsopimukset 31.5.2015 saakka. Konkurssipesä on jatkanut myös sopimuksia useimpien aliurakoitsijoiden ja tavarantoimittajien kanssa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä