Takana rö­kä­le­tap­pio ja väärä hälytys ko­ro­nas­ta – Kärpät lähtee pe­se­mään kas­vo­jaan ja va­kaut­ta­maan tur­bu­lens­si­viik­koa Äs­sät-pe­lis­sä

Kärppien maalilla aloittaa Justus Annunen.
Kärppien maalilla aloittaa Justus Annunen.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Viimeiset seitsemän päivää ovat olleet Oulun Kärpille melkoista myllerrystä. Ensin tuli Helsingin IFK pyyhkien pikkupedoilla lattiaa vuosituhannen rumimmilla lukemilla Raksilassa. Sen perään tuli väärä hälytys koronasta, joka perui pari peliä sekoittaen pakkaa Oulussa entisestään.

Lauantaina Kärpät lähtee stabiloimaan tilannetta. Tavoitteena on puhdas kuusikymmenminuuttinen, jonka jälkeen kasvoista on pesty pahimmat kurat pois ja sarjataulukon pistesarakkeessa Kärpillä on illalla kolme pistettä enemmän kuin aamulla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä