Oulun Linnansaaren Tähtitornin kahvilan remonttityöt ovat tuhonneet arvokasta arkeologista kulttuuriperintöä. Vaurioitumiset ovat tapahtuneet remonttiin kuuluvassa viemäröinti- ja vesijohtojärjestelmän uusimisessa.
– Vanha viemärikaivanto ja putkilinjat oli ilmeisesti kaivettu lapiolla, mutta uusimiseen tarvittava kuoppa kaivettiin koneellisesti. Jälki on siis hyvin erilaista, sanoo tutkija-arkeologi Mika Sarkkinen Pohjois-Pohjanmaan maakuntamuseosta.
Keskiviikkoaamuna asiasta kuulleen Sarkkisen mukaan kyseessä on useiden epäonnekkaiden sattumuksien summa, eikä tapahtunutta voi ilmeisestikään pitää varsinaisesti minkään yksittäisen tahon syynä. Ennen remonttitöiden aloittamista tehtiin asiaankuuluvat valmistelut ja selvitykset, mutta tiedonvälitys petti jossain vaiheessa prosessia.
– Tämä on äärimmäisen harmillista. Toivoisin, että tämä olisi tapahtunut melkeinpä minkä vaan muun kohteen kohdalla, Sarkkinen toteaa.
Työt viemäröinti- ja vesijohtojärjestelmän uusimiseen kaivetulla kuopalla on pysäytetty toistaiseksi. Museoviraston kenttäpalveluiden arkeologeja odotetaan paikalle tekemään dokumentointia ja valvontaa.