Vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen kesätapahtuma Suviseurat näkyi liikenteessä sunnuntaina. Oulun pohjoispuolella nelostielle on muodostui paikoin pitkiä jonoja.
Simon kohdalla liikenne jumitti iltayhdeksän tienoilla myös onnettomuuden vuoksi. Auto oli väistänyt poroa, ja tilanteessa kolme autoa kolhi hieman toisiaan. Onnettomuudessa ei tullut henkilövahinkoja.
Tornion Liakassa viikonloppuna järjestetty tapahtuma on kerännyt paikalle totuttuun tapaan runsaasti ihmisiä. Alueella oli lauantai-iltana lähes 74 000 vierasta.
Suviseurojen liikennetoimikunnan puheenjohtajan Kalevi Luiron mukaan ainakin puolet seuravieraista on alueella vielä maanantaina. Siksi liikenteeseen on odotettavissa ruuhkaa myös maanantaina.
– Ilta tulee olemaan pahinta ruuhka-aikaa. Paljon väkeä alkaa lähteä siinä puolen päivän jälkeen, ja homma jatkuu pitkälle iltaan, Luiro sanoo.
Ruuhkien välttämiseksi tieliikennekeskus on suositellut Torniosta etelään päin suuntaavia käyttämään maanantaina kiertotietä. Reitti kulkee nelostien itäpuolelta Oijärven kautta Kiiminkiin ja sieltä Kuusamontietä Ouluun.