Suomi taipui nel­jän­nek­si EM-ki­sois­sa dra­maat­ti­sen prons­si­tais­te­lun jälkeen

Miro Little ja Miikka Muurinen joutuivat tyytymään kirvelevään tappioon pronssiottelussa.
Miro Little ja Miikka Muurinen joutuivat tyytymään kirvelevään tappioon pronssiottelussa.
Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

EM-kisat

Suomen koripallomaajoukkueen EM-turnaus päättyi dramaattiseen 89–92-tappioon Kreikalle pronssiottelussa. Neljäs sija on miesten maajoukkueen kaikkien aikojen paras EM-kisoissa.

Suomen paras korintekijä oli 19 pistettä heittänyt Lauri Markkanen, mutta hänen iltapuhteensa oli pitkään vaikea. Markkasen pelitilanneheitot upposivat 6/16.

Kreikan supertähti Giannis Antetokounmpo oli Suomelle ylivoimainen vastus. Antetokounmpo runnoi 30 pistettä pelitilanneheittotarkkuudella 9/11, kaapi 17 levypalloa ja syötti kuusi koria.

Mikael Jantunen aloitti odotetusti Antetokounmpon vartijana, mutta ensimmäisessä palloscreenissä Suomi lähetti hänen avukseen peräti kaksi miestä.

Kun Antetokounmpo pääsi ensimmäisen kerran nopeassa hyökkäyksessä ajamaan koriraudalle, Jantunen pysäytti hänet kovalla virheellä. Kauempana korista Suomi tuplasi Antetokounmpon.

Erätauoille Kreikan johdossa

Suomen ensimmäiset pisteet syntyivät vasta reilun kolmen minuutin kohdalla Elias Valtosen kolmosella tilanteeseen 5–3.

Lauri Markkasen ensimmäisen pisteet syntyivät vapaaheittoviivalta vajaa minuutti ennen ensimmäistä erätaukoa, jolle lähdettiin Kreikan johtaessa 24–15.

Miikka Muurinen pääsi toisen neljänneksen alussa lyömään kaksi donkkia ja vapaaheiton. Kun Olivier Nkamhoua iski alley oop -donkin Miro Littlen syötöstä, Suomi oli jo pisteen päässä (27–26).

Kreikka vastasi 9–0-nykäyksellä, jonka katkaisi vasta Nkamhouan kolmonen. Markkanen pääsi vihdoin käyntiin kahdella peräkkäisellä korilla lähietäisyydeltä ja pakotti Kreikan aikalisälle tilanteessa 37–33, kun puoliaikaan oli 3 minuuttia ja 39 sekuntia.

Toisen neljänneksen loppu oli kuitenkin Suomelle sysimusta ja tauolle lähdettiin Kreikan 48–34-komennossa.

Kolmas neljännes alkoi Jantusen onnistuneella kolmosella, mutta muuten Suomen hyökkäys oli sekaisin. Sama päti myös Kreikkaan ja Suomi kuroi eroa kovalla puolustuksella ja painostamalla vastustajan pelinjohtajia. Jacob Grandisonin kolmonen kavensi tilanteeksi 53–46.

Kun Kreikan hätä näytti olevan suurimmillaan, Antetokounmpon kaksi peräkkäistä donkkia nostivat Kreikan 64–53-johtoon pari minuuttia ennen viimeistä taukoa.

Loppupelistä jännitysnäytelmä

Viimeinen neljännes alkoi Kreikan 69–56-johdossa. Elias Valtosen kaksi peräkkäistä lay upia nopeista hyökkäyksistä pakotti Kreikan aikalisään tilanteessa 73–63 reilut seitsemän minuuttia ennen loppua.

Suomi kokeili koko kentän prässiä, mutta Kreikka purki sen ja meni Tyler Dorseyn kolmosella 81–64-johtoon, kun kellossa oli jäljellä neljä minuuttia ja 31 sekuntia.

Markkasen kolmonen kavensi tilanteeksi 85–74, kun aikaa oli kaksi minuuttia ja 39 sekuntia. Kreikan aikalisän jälkeen Kostas Sloukas antoi harhasyötön ja Valtonen kavensi vapaaheittoviivalta eroksi 10 pistettä.

Kostas Papanikolaou menetti pallon Markkasen puristuksessa ja sai päälle epäurheilijamaisen virheen suomalaisen naamaan huitaisemisesta. Markkasen vapaaheittojen jälkeen (86–77) Valtonen pääsi jälleen vapaaheittoviivalle ja toi Suomen tilanteeseen 86–79. Sloukas missasi altanoston ja Nkamhouan kolmosen jälkeen eroa oli Kreikalle enää neljä pistettä (86–82), kun aikaa oli 55 sekuntia.

Antetokounmpo runnoi korille (88–82) ja Nkamhoua rikkoi kaupan päälle. Markkanen laittoi kolmosen sisään (89–85) ja Antetokounmpo antoi harhasyötön, josta Miro Little pääsi vapaaheittoviivalle, kun aikaa oli 20 sekuntia.

Little upotti molemmat ja Markkanen lähetti Sloukasin vapaaheittoviivalle 17 sekuntia ennen loppua. Toinen meni ohi ja Valtonen pääsi vapaaheittoviivalle heittämään kolmea vapaaheittoa viisi sekuntia ennen loppua.

Kolmas meni ohi ja Jantunen nosti hyökkäyslevypallosta ohi ja rikkoi Antetokounmpoa neljä sekuntia ennen loppua. Tämän molemmat vapaaheitot upposivat ja Jantusen viime sekunnin kaukoheitto kimposi ohi.

Ilmoita asiavirheestä