Suomen Vuok­ran­an­ta­jien sel­vi­tys: Oulu nosti ase­miaan asun­to­si­joit­ta­jien kau­pun­ki­na

Selvityksen mukaan Oulu on houkutteleva kaupunki asuntosijoittajalle.
Selvityksen mukaan Oulu on houkutteleva kaupunki asuntosijoittajalle.
Kuva: Pekka Peura / Arkisto

Oulu on kohentanut asemaansa asuntosijoittajien kaupunkina, selviää Suomen Vuokranantajien tekemästä selvityksestä.

Selvitys arvioi Suomen 27 suurimman kaupungin houkuttelevuutta asuntosijoittajan näkökulmasta seitsemän eri mittarin avulla.

Oulu nousi listalla toiseksi, kun se viime vuonna oli neljäntenä.

Pohjois-Suomi hallitsi listan kärkeä, sillä ykköspaikalle nousi Rovaniemi. Se syrjäytti kärkipaikalta Tampereen, joka oli listauksen ykkösenä neljä vuotta.

Tiedotteen mukaan kärkinelikossa olevat Oulu, Turku ja Tampere erottuvat edukseen vuokrakehityksessä, markkinointiajoissa ja tulevaisuuden näkymissä.

Rovaniemi pärjäsi puolestaan kaikilla osa-alueilla, minkä lisäksi hintojen lasku on ollut siellä selvästi maltillisempaa kuin suurissa kaupungeissa.

Listalla suurimmat notkahdukset koki pääkaupunkiseutu, missä hinnat ovat laskeneet merkittävästi ja vuokra-asunnoista on ylitarjontaa.

Suomen Vuokranantajien kaupunkiranking perustuu Pellervon taloustutkimuskeskuksen laskelmiin muun muassa kaupunkikohtaisesta asuntosijoittamisen tuottojen kehityksestä, asuntojen markkinointiajoista sekä alueellisista kehitystekijöistä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä