Kouluruoka: Oulun kou­luis­sa ja päi­vä­ko­deis­sa tar­joil­lun oudon ha­jui­sen jau­he­li­ha­kei­ton syy selvisi

Oulu: Val­tuus­ton uusi pu­heen­joh­ta­ja Jarmo J. Husso pitää po­li­tiik­kaa lasten leik­ki­nä 70-lu­kuun ver­rat­tu­na

Kolumni: Tapasin Teuvo Hak­ka­rai­sen Brys­se­lis­sä ja kysyin, ha­luaa­ko hän yhä maa- ja met­sä­ta­lous­mi­nis­te­rik­si

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Suomen huol­to­ryh­mä otti syyt nis­koil­leen naisten 30 ki­lo­met­rin ki­sas­ta, Kerttu Nis­ka­nen oli sa­nois­saan va­ro­vai­sem­pi – ”Se on jos­sit­te­lua, menikö mitali suk­siin”

Mitalisuosikkina matkaan lähtenyt Kerttu Niskanen sijoittui MM-kisojen 30 kilometrillä kuudenneksi.

Planica
Kerttu Niskanen tositoimissa 30 kilometrin kilpailussa.
Kerttu Niskanen tositoimissa 30 kilometrin kilpailussa.
Kuva: Grzegorz Momot

Kansainvälisillä hiihtoareenoilla urheilija tarvitsee jokaisen osa-alueen onnistumista, jotta ilta päättyisi mitalijuhlallisuuksiin.

Suomen maajoukkueen voitelupäällikkö Mika Venäläinen käveli heti naisten 30 kilometrin kisan jälkeen ryhdikkäästi haastattelualueelle ja ilmoitti, että huolto epäonnistui työssään.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.