Muiden pohjoismaiden tavoin myös Suomi välittää surunvalittelunsa Norjaan.
Presidentti Alexander Stubb kirjoittaa viestipalvelu X:ssä, että kuningas Harald muistetaan poikkeuksellisen omistautuneena ja arvostettuna valtionpäämiehenä.
Kuningas Haraldilla oli Stubbin mukaan ainutlaatuinen kyky yhdistää eri taustoista tulevia norjalaisia. Hän osasi vahvistaa kansakunnan yhteenkuuluvuuden tunnetta niin hyvinä kuin vaikeinakin aikoina, Stubb sanoo viestissään.
Kuningas Harald oli kuollessaan 89-vuotias ja sairaalahoidossa Oslossa. Harald nousi kuninkaaksi vuonna 1991.
Viime vuosina kuninkaan edustustehtäviä hoitivat yhä enemmän kuningasperheen muut jäsenet, etupäässä kruununprinssi Haakon puolisonsa Mette-Maritin kanssa. Haakon on nyt Norjan uusi kuningas.
Ruotsin Kaarle Kustaa: Harald antoi kaikkensa Norjalle
Ruotsin kuningas Kaarle Kustaa nostaa esiin Ruotsin hovin tiedotteessa myös kuningasperheiden välisen lämpimän ystävyyden.
Ruotsin kuningas toivottaa mitä parhainta menestystä tehtävässään Haakonille, joka on Kaarle Kustaan kummipoika. Kaarle Kustaa luonnehtii Haraldin elämää poikkeukselliseksi ja sanoo tämän antaneen kaikkensa Norjan puolesta.
Ruotsin uutistoimisto TT luonnehtii Haraldia koko Norjan isoisäksi.
Tanskan kuningaspari: Hän oli hieno ihminen
Myös Tanskan kuningaspari esittää surunvalittelunsa Haraldin kuoleman johdosta lämpimin sanoin. Surunvalittelu julkaistiin Tanskan kuningashuoneen sivuilla pian kuolinuutisen jälkeen perjantaina aamulla.
Kuningas Frederik ja kuningatar Mary sanovat Haraldin merkinneen paljon Tanskan kuningasperheelle. He kuvailevat Haraldia hienoksi ja ystävälliseksi ihmiseksi, jolla oli suuri sydän ja pilkettä silmäkulmassa.
Tanskan kuningaspari toivottaa niin ikään Haakonille voimia uudessa roolissa Norjan kuninkaana.
Mark Rutte: Kuningas Harald oli Naton pitkäaikainen ystävä
Naton pääsihteeri Mark Rutte esittää surunvalittelunsa kuningas Haraldin kuoleman johdosta Nato-maa Norjalle sekä sen kuningashuoneelle.
Rutte sanoo Haraldin osoittautuneen kuninkuutensa aikana hyvin omistautuneeksi johtajaksi.
Viestipalvelu X:n viestissään Rutte viittaa kuningas Haraldin sotilastaustaan ja sanoo tämän olleen sotilasliitto Naton pitkäaikainen ystävä.
Norjan uusi kuningas on nyt kruununperimysjärjestyksessä ensimmäisenä ollut Haakon.