Suomeen tulossa myrs­ky­ma­ta­la­pai­ne, poh­joi­seen luvassa lu­mi­sa­det­ta

Suomeen saapuu keskiviikkona vuodenaikaan nähden harvinaisen voimakas myrskymatalapaine, Ilmatieteen laitokselta kerrotaan.

Suomeen saapuu keskiviikkona vuodenaikaan nähden harvinaisen voimakas myrskymatalapaine, Ilmatieteen laitokselta kerrotaan.

–  Myrskypuuskat, jotka puhaltavat noin 20 metriä sekunnissa, rajoittuvat näillä näkymin Pohjanmaan rannikkoalueelle, meteorologi Kaisa Solin kertoi tiistaina.

Keski- ja Etelä-Suomessa tuulennopeus nousee noin 15 metriin sekunnissa.

– Keski- ja Meri-Lappiin on luvattu lumisateita. Autoissa on kesärenkaat, joten ihmisten kannattaa ajaa varovasti, Solin sanoo.

Oulun seudulle on luvassa myrskytuulten lisäksi myös varsin voimakkaita sateita. Keskiviikon ja torstain aikana alueella saattaa sataa 15–20 millimetriä.

Merialueilla tuuli on voimakkaimmillaan keskiviikon ja torstain välisenä yönä ja heikkenee torstaipäivän aikana.

–  Tuuli voi kaataa puita rannikolla ja mahdollisesti sisämaassakin. Helposti ilmaan lentävät tavarat kannattaa viedä suojaan kesämökkien pihoilta, Solin sanoo.

Katso paikkakuntakohtainen sääennuste Sää-sivulta.

Ilmoita asiavirheestä