Oulun keskustaan avautuu uusia työtiloja elokuussa, kun yhteiseen luovaan työskentelyyn tarkoitettu Luova Laboratorio laajentuu Stockmannin neljänteen kerrokseen.
Luovan Laboratorion yrittäjät Sami Mikkola ja Martta Tervonen avasivat lokakuussa tilat Torinrantaan. Nyt Stockmannille on suunnitteilla työskentelytilaa noin kolmellekymmenelle henkilölle.
Uusi tila koostuu kolmesta olemassaolevasta tilasta.
– Stockmannin tila tuli kuin salama kirkkaalta taivaalta. Olemme suunnitelleet laajentamista ja yhtäkkiä tuli tämä mahdollisuus, Mikkola kertoo.
Mikkolan mukaan laajentamiseen on ollut jo alusta saakka sisäinen palo, mutta viime aikoina mukaan on tullut myös ulkoista paloa eli tarvetta lisätiloille.
– Tämä co-working-ilmiö on vasta räjähtämässä Suomessa, Mikkola sanoo.
Tervosen mukaan yhä useampi haluaa ja voi työskennellä muualla kuin kotona tai tavallisessa toimistossa, mikä tämä näkyy Luovan laboratorion kaltaisten tilojen kasvavassa suosiossa.
Yrittäjät haaveilevat uusista tiloista Googlen toimiston kaltaisia.
– Erikoisia ja uniikkeja tämän maan mittakaavassa. Ei mitään valkoista ja kliinistä tai ihmisiä lokeroivia toimistotiloja, Tervonen maalailee.
– Haluamme, että tiloissa on mahdollisimman hyvä työskennellä. Lisäksi haluamme ottaa huomioon ihmisten tarpeet niin, että on hiljaisia tiloja, joissa voi työskennellä yksin sekä hälyisempiä tiloja, joissa voi esimerkiksi puhua puhelimessa, Tervonen jatkaa.
Tervonen ja Mikkola etsivät inspiraatiota uusiin tiloihin Helsingistä, jossa co-working-tiloja on useampia. Lisäksi yrittäjät suuntaavat toukokuussa Amsterdamiin tutustumaan paikallisiin luoviin työtiloihin.