Saako sanomalehteen kirjoitetusta jutusta tai sen kuvasta ottaa itse kuvan ja jakaa sitä sosiaalisessa mediassa, Journalistiliiton lakimies Sanna Nikula?
– Ei saa, se on yksiselitteisesti kiellettyä. Lehtijuttu ja kuva on suojattu tekijänoikeuksilla. Sillä ei ole väliä, onko sanomalehti maksullinen vai maksuton.
– Yleensä oikeudet ovat nykyisin mediataloilla.
– Tekijänoikeuksien haltija voi vaatia hyvitystä teoksen luvattomasta käytöstä.
– Kyllä saa. Jos haluaa esimerkiksi keskusteltavan jostain aiheesta, voi siteerata tekstiä. Eli voi lainata siitä vaikkapa muutaman lauseen ja kertoa, että olen täysin eri mieltä kuin tämän kirjoittaja. Mutta silloinkaan ei saa laittaa koko teosta eli juttua tai kuvaa nähtäville vaan vain tarkkaan harkittu osa siitä.
– Yksityiseen käyttöön saa ottaa kopioita jutusta. Sillä tarkoitetaan sitä, että esimerkiksi tuttavilleen voi tekstistä otetun kuvan jakaa. Tuttavapiiri ei voi kuitenkaan olla kovin laaja. Yleensä puhutaan noin 20 henkilöstä, eli julkisen ja yksityisen välinen raja kulkee suurin piirtein siinä.
– Ei, tällöin jakaminen on sallittua, kun se tapahtuu tekijänoikeuden haltijan luvalla. Lisäksi linkittäminen on ilman lupaakin sallittua.
– Tekijänoikeusrikokseen syyllistyy esimerkiksi silloin, jos levittää tekstiä ansaitsemistarkoituksessa tai aiheuttaa huomattavaa haittaa tekijälle. Tekijänoikeusrikkomus voi tulla kyseeseen, jos kuvaa tekstistä levitetään tahallaan tai törkeästä huolimattomuudesta. Eli esimerkiksi silloin, jos käyttäjä jakaa ottamaansa kuvaa, vaikka tietää, että se on laitonta.
– Varmasti, ja uskon sietämisen kynnyksen nousseen myös tässä asiassa. Uskon, että vain räikeimpiä tapauksia viedään poliisille.
– Puutumme sisällön tekijänoikeusasioihin aina kun katsomme tarpeelliseksi, ja kulloinkin tarkoituksenmukaisin keinoin.
– Olemme tiedottaneet julkaisuaikeistamme ja keräämme verkossa julkaisulupia. Siellä on linkki, jota klikkaamalla kuvaaja, kirjoittaja tai piirtäjä voi antaa luvan julkaisuun. Lisäksi keräämme tekijöiden nimet ylös listaan ja pyrimme ottamaan heihin henkilökohtaisesti yhteyttä.
– Kyllä. Osa 1960-luvulla julkaistuihin lehtiin kirjoittaneista voi tosin olla jo kuolleita. Kuolinpesien osakkaita emme ala selvittämään. Pyrimme siis kontaktoimaan kaikkia, joiden yhteystiedot ovat saatavilla.
Rikosilmoituksia
Poliisin tietoon on koko maan alueella tullut tänä vuonna yhteensä 32 tekijänoikeusrikosta ja tekijänoikeusrikkomusta.
Viime vuonna niitä ilmoitettiin yhteensä 42.
Vuonna 2016 ilmoituksia tehtiin 58 ja vuonna 2015 niitä oli 40.
Viime vuosista eniten ilmoituksia on tehty vuonna 2012.
Tuolloin niitä ilmoitettiin poliisille 85 kappaletta.